< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Robert Echaust i Jakub Walczak zwycięzcami KPP !

Wydarzyło się2011-09-15


Ośmiu półfinalistów walczyło 14 września o zwycięstwo w Kulinarnym Pucharze Polski i tytuł najlepszego kucharza polski, konkurs odbywał się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.


Rywalizacja konkursowa jest niewątpliwie największą atrakcją targów Gastro- Trendy, co roku gromadzi liczne środowisko gastronomiczne, które chce uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.

Wysoka ranga knkursu obliguje do tego, że zawodników ocenia profesjonalne, niezależne i międzynarodowe Jury w składzie:
- Adam Chrząstowski z Fundacji Klubu Szefów Kuchni - Przewodniczący Jury - Polska
- Loïc Malfait - Le Cordon Bleu -Anglia
- Jean Castadot - Euro-Toques Belgia
 - Bruno Wahrbichler - Austria
 - Luc Van den Bergh - Unilever Food Solutions
 - Luis Alves - Portugalia
- Ronald Szyslo - Niemcy

Jury najwyżej oceniało smak potrawy, odpowiednie zestawienie składników, prawidłowy dobór dodatków, ważnym kryterium był również sposób przygotowania i prezentacji potrawy, odpowiednia technika produkcji, przygotowanie i czystość stanowiska pracy. Wszystkie te czynniki były niezwykle istotne i by móc zawalczyć o najwyższe trofeum.

W ścisłym finale zawodnicy musieli przygotować w ciągu 1 godz. i 15 minut osiem porcji dania głównego składającego się z policzków cielęcych z mięsa dojrzewającego i świeżych raków.  

Po zakończonych zmaganiach przyszedł czas na podsumowania, swoją opinię wyraził również  Przewodniczący Jury Adam Chrząstowski:
Widać było, że wszyscy startujący bardziej przykładali się do dania finałowego, niż do przekąski, która była serwowana w półfinale. Poziom był wyższy, zastosowano więcej ciekawych technik, pomysły i aranżacje były bardziej oryginalne. Sytuacja wyglądała tak, że dwa pierwsze miejsca zwyciężyły bardzo dużą różnicą punktów. I te dwa dania były naprawdę dobre, z ciekawą i spójną koncepcją. Jury miało przed sobą prosty wybór. W całym konkursie byli lepsi i gorsi zawodnicy, zdarzały się wpadki jak to na konkursach, ale generalnie nie mamy się czego wstydzić. Porównując ten konkurs do Pucharu Świata w Luksemburgu czy Olimpiady Kulinarnej w Erfurcie, to oczywiście jest jeszcze sporo do zrobienia, ale idziemy w dobrym kierunku.

Na wieczornej gali, którą poprowadziła Agnieszka Cegielska ogłoszono wyniki konkursu. Zanim jednak do tego doszło zgromadzona publiczność jeszcze raz poznała wszystkich, którzy przyczynili się do jego organizacji, wręczono pamiątkowe dyplomy i statuetki, głos również zabrał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Marek Sawicki.

Zadbano również o walory artystyczne, przed publicznością wystąpił zespół muzyczno -taneczny, wprowadzający wszystkich w świat mieniących się świateł.

Po zakończonym występie przystąpiono do najważniejszej części wieczoru, ogłoszono wyniki konkursu KPP. Międzynarodowe Jury przyznało następujące miejsca:
 I miejsce zdobył:  Robert Echaust i Jakub Walczak, Platinum Palace Residence, Poznań


Zwycięzca KPP, czyli najlepszy kucharz w Polsce, otrzymał nagrodę pieniężną wysokości 15 tys. złotych oraz możliwość uczestniczenia w zagranicznym szkoleniu w renomowanym instytucie kulinarnym, a także sławę i prestiż!

Zwycięskie danie to: Policzki cielęce z buraczkami i sufletem pietruszkowym.

Po ogłoszonym werdykcie Panowie nie kryli swojego zadowolenia:
 - To niesamowite przeżycie – przyznawał Jakub Walczak – i wielka radość… A co będzie dalej? Zobaczymy. Ochłoniemy.
- To super uczucie, nie do opisania – dodał Robert Echaust. - To jest taki impuls do jeszcze cięższej pracy, jeszcze większego wysiłku i dalszego rozwoju.

II miejsce: Przemysław Wieloch  i Grzegorz Cielecki, Restauracja Jan, Bełchatów

Panowie przygotowali: Duszone policzki cielęce w ciemnym sosie z rakowym bulle i puree z bobu

III miejsce wywalczyła ekipa w składzie: Krzysztof Zdunek i Sławomir Twork, BanGlob, Gdynia.

Zdobywcy trzeciego miejsca zaserwowali: Policzki cielęce w akompaniamencie ziemniaczano- śmietanowego puree podanego w koronie z ogórków, caneloni z pastą z dyni i marchewki, sakiewką z prażonymi na maśle czosnkowym szyjkami rakowymi oraz aksamitnym sosem żurawinowo- żubrówkowym.

Kulinarny Puchar Polski jest jedynym konkursem, któremu patronują najważniejsze stowarzyszenia branżowe: Fundacja Klubu Szefów Kuchni, Stowarzyszenie Euro Toques Polska oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni. W tym roku KPP jako jedyny konkurs w naszym kraju, otrzymał rekomendację WACS (World Association of Chefs Societies), którą zdobyła Joanna Ochniak przedstawicielka na Polskę Women in WACS.
 
Zapraszamy do obejrzenia galerii z konkursu: http://papaja.pl/?section=galeria&id=1044


KOMENTARZE
2011-09-18widz
poznaniaki cwaniaki! wszyscy wiedzą jak było Panie Adamie brawa za sprawiedliwy werdykt!!
2011-09-21Krzysiek Zdunek
Chcielibyśmy bardzo pogratulować zwycięzcom KPP ‘”Walka” do końca była Fair Play jak również z tego miejsca podziękować paru osobom dzięki którym nie było by naszego sukcesu. Największe podziękowania należą się naszemu szefowi kuchni Wojtkowi Dembowskiemu ,który z anielską cierpliwością i zaangażowaniem wspierał nas w przygotowaniach i kierował naszymi treningami do konkursu. Dziękujemy również Pomorskiej Akademii Kulinarnej, a w szczególności Krzysztofowi Szulborskiemu i Andrzejowi Ławniczakowi ,którzy od 10 lat zaszczepiają w nas chęć rywalizacji i poznawania najnowszych Trendów i Stylów w Gastronomii Światowej. Wszystkie te osoby do samego końca nas wspierały, motywowały i zachęcały do jeszcze wydajniejszej pracy. Jesteśmy dumni z tego, że możemy pracować ,uczyć się i rozwijać zawodowo u boku tych wspaniałych ludzi. Wojtek, Krzysztof, Andrzej - jeszcze raz dziękujemy. Gratulujemy Organizatorom KPP zorganizowania tak wspaniałej imprezy, dołożymy wszystkich starań aby móc jeszcze raz udowodnić, że kucharze z Trójmiasta potrafią gotować . Pozdrawiamy serdecznie Krzysiek Zdunek i Sławek Twork - BanGlob Catering .
2011-09-22Bartłomiej Pawlikowski, Gorzów
Gratulacje dla zwycięzców danie naprawdę godne kulinarnego pucharu Polski i oczywiście 1 miejsca ! :)
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS