< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Relacja z Trophée gastronomique Barron Pieree Romeyer

Wydarzyło się2011-05-19

Jean Bos na zaproszenie prezydenta Euro-Toques Belgia - Jean'a Castadot, zasiadł w jury degustacyjnym konkursu szkół gastronomicznych w Belgii organizowanego przez Euro-Toques Belgia - "Trophée gastronomique Baron Pierre Romeyer".
Konkurs przeznaczony jest dla szkół gastronomicznych. Ekipy prezentowały naprawdę wysoki poziom. Organizacją pracy uczniowie udowadniali, że spędzili na przygotowaniach do konkursu setki godzin. Przekładało się to również na wyniki, w postaci wyśmienitych i cudownie wyglądających potraw. 
 
12 jurorów technicznych ocaniało poczynania zawodników z ogromną szczegółowością i bardzo surowymi wytycznymi. Każda ekipa była sprawdzana przed wejściem na kuchnię pod kątem naturalności i świeżości produktów.  Jury techniczne ocaniało bardzo profesjonalnie i nie miało żadnego znaczenia to, że uczestnicy byli tylko uczniami szkół średnich - nie przysługiwała im żadna taryfa ulgowa.
W jury degustacyjnym zasiadło 18 osób, podzielonych na 3 grupy po 6 osób. Przystawki oceniała jedna z grup, inne zaś danie główne oraz desery. W ten sposób ocenianie było jeszcze bardziej sprawiedliwe.  

Bardzo ciekawym akcentem było również serwowanie wszystkich dań konkursowych, a także obsługa gości przez uczniów szkoły w Wavre, gdzie odbywał się konkurs. Mieli oni okazję wykazać się nabytymi podczas nauki umiejętnościami kelnerskimi. Piecze nad wszystkimi trzymali nauczyciele szkoły, którzy bardzo krytycznie przyglądali się postępom swoich podopiecznych. 
Po zakończeniu zmagań jury techniczne udało się na podliczanie punktacji konkursu. Następnie odbyła się uroczysta gala, na której najpierw dziękowano wszystkim sponsorom oraz gościom honorowym. Bardzo miłym dla nas momentem było szczególne wyróżnienie obecności Jean’a Bos, jako prezesa Euro-Toques Polska. Przedstawiciele Euro-Toques Belgia wyrazili szczere chęci bardzo owocnej współpracy między naszymi stowarszyszeniami, już w najbliższej przyszłości. Nie zdradzając póki co szczegółów, możemy powiedzieć, że pierwsze projekty niedługo zostaną wcielone w życie.
Podczas gali wszyscy przedstawiciele jury, goście honorowi, nauczyciele oraz uczniowie raczeni byli przepysznymi smakołykami, między innymi lizakami z fois gras, wszelkiej maści deserami, czy też ostrygami.
Z chęcią skorzystaliśmy z zaproszenia belgijskiego oddziału naszego wspólnego stowarzyszenia i z całą pewnością można stwierdzić, że było warto. Takie wyjazdy udowadniają tylko, że możemy się od siebie nawzajem wiele nauczyć i że warto podglądać poczynania kulinarne innych krajów Europy.


Udział w konkursie wzięli:
Szkoła Hotelarstwa CERIA z Brukseli
VTI Leuven.
Szkoła hotelarstwa I turystyki z Liege
Szkoła Hotelarstwa prowincja Namur
Szkoła hotelarstwa de l’ ITMA de Tournai
Szkoła hotelarstwa Baron Romeyer de IPES Wavre

Trenerzy:
CERIA Bruxelles :
• Vanderhoeven Damien «restauracja le coriandre » Rue Middelbourg 21 a
1170 Bruxelles.
VTI Leuven :
• De Paepe Kwintem «restauracja Le trente » Munstraat 36 a Leuven
EHP Namur :
• Mathy «restauracja Le castel » Rue du chapitre a 5070 Fosse la Ville
Ecole Baron Romeyer Wavre:
• Pigneur Jean luc « Ateliers vieusart » Chemin du vieusart 35 a 1900
Wavre
Ecole hôteliere Liege :
• Sabel Raphael « Crowne Plaza Liege » Mont St Martin 9-11 a 4000 Liege
ITMA Tournai :
• Chermanne Stéphane « restauracja l’étang bleu » Rue de Binche 8 a
6540 Lobbe

Temat:
Temat konkursu został zatwierdzony przez Barona Pierre ROMEYER:

Przystawki :
foie gras z kaczki Rougié na trzy sposoby
• Platera do prezentacji oraz danie główne :
Kanadyjski homar podany w całości 500-550 gr z owocami morza i szparagami
•dess


Udział w konkursie wzięli:
Szkoła Hotelarstwa CERIA z Brukseli
VTI Leuven.
Szkoła hotelarstwa I turystyki z Liege
Szkoła Hotelarstwa prowincja Namur
Szkoła hotelarstwa de l’ ITMA de Tournai
Szkoła hotelarstwa Baron Romeyer de IPES Wavre

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS