< WRÓĆ DO Wydarzyło się

„Kuchnia Molekularna nieustannie wzbudza ogromne emocje…”

Wydarzyło się2010-02-08

         

Tym razem wielu wrażeń doświadczyli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Szkoły, blisko 120 uczniów klas od I do III, uczestniczyło w pokazie kuchni molekularnej, podczas którego mieli możliwość poznania kilku technik w niej stosowanych. Pokaz przeprowadził niekwestionowany mistrz w dziedzinie kuchni molekularnej, Jean Bos w asyście Wiesława Ambrosa i Pawła Antasa.

Podczas pokazu zaprezentowano kilka technik, takich jak;
- sferyfikacja,
- żelifikacja,
- technika wędzenia,
- pianki na ciepło,
- pianki na zimno,
- zastosowanie ciekłego azotu
.

Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Herbaciany makaron, kawior owocowy, wędzone lody ogórkowe, kawa w postaci pianki - to niektóre specjały, jakie zaprezentowali mistrzowie kuchni.Jednak największe emocje wzbudziło oczywiście gotowanie w ciekłym azocie. Powodzeniem cieszyły się ziołowe chipsy czy pianki na zimno, gdzie świeży sok owocowy z dodatkiem malto z espuma, potraktowano ciekłym azotem w efekcie którym powstawały chrupiące bezy: pokojowej temperatury sok, zamknięty w zimnej otoczce.
Podczas degustacji tej zimno- ciepłej kapsułki owocowej, można było docenić nie tylko walory smakowe, ale także wizualne, których nie sposób opisać a o czym można przekonać się jedynie osobiście - to tzw. efekt wawelskiego smoka.Młodzież uczestnicząca w pokazie bardzo entuzjastycznie przyjęła przekazaną im wiedzę i doświadczenia, jednocześnie dostrzegając w kuchni molekularnej ogromny potencjał i szansę na rozwój zawodowy w przyszłości. Pokaz bardzo przypadł do gustu, chociażby ze względu na jego praktyczny charakter oraz wykorzystanie wielu zaawansowanych technik. Był to kolejny wielki krok dla polskiej gastronomii, która coraz głębiej wkracza do świata „wielkiej kuchni”. Istotą tego rozwoju jest właśnie współpraca z młodzieżą i na pewno potrzeba nam jak najwięcej tego typu przedsięwzięć. Z całą pewnością jednak wszystko jest na dobrej drodze do polepszenia jakości naszej rodzimej gastronomii.

Pokaz miał charakter charytatywny.

Organizatorzy:
Zespół Szkół Gastronomicznych w Częstochowie,
Euro-Toques Polska,
Polska Akademia Sztuki Kulinarnej.

KOMENTARZE
2010-02-12Piotr
świetny pomysł aż można pozazdrościć tym wszystkim młodym którzy zaczynają swoją karierę ...za moich czasów to nikt nie przyjeżdżał do szkoły aby podzielić się wiedzą i umiejętnościami(za darmo)i wszystkiego trzeba było się uczyć samemu....
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS